Koper włoski

Koper włoski (potocznie nazywany „Fenkuł” lub „Finokio”) jest bardzo docenianym przez wielu kucharzy na świecie warzywem, niestety w Polsce jego stosowanie nie jest tak bardzo powszechne. Szkoda! Bo jest przepyszne 🙂 Często zdarza mi się, że kiedy kupuję koper włoski sprzedawca lub inny kupujący pyta mnie ”Jak Pani to przyrządza?” i właśnie takie zachowanie wielu osób skłoniło mnie do napisania kilku słów na temat tej jeszcze mało znanej i docenianej bulwy.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając to warzywo należy zwróć uwagę na jego jasną, twardą główkę, zielone pędy i charakterystyczny zapach o nucie anyżku, który znika gdy warzywo jest poddane obróbce termicznej. Nie wybieraj warzyw zwiędniętych, ściemniałych lub przerośniętych, gdyż po ugotowaniu mogą okazać się łykowate.

Jak przygotować?

Sposobów jest wiele podobnie jak przy większości warzyw. Śmiało możesz  kroić na plastry (w poziomie) lub paski (w pionie ) bądź tak jak my przedstawiamy na zdjęciu czyli na cztery ćwiartki. Każda z form po przygotowaniu jest również pyszna, delikatna i jedwabista. Koper możesz podawać na wiele sposobów: jako składnik wielu sałatek, tych typowo warzywnych lub z dodatkami owoców (pomarańcza, grapefruit, melon czy gruszka). Bardzo dobrze smakuje smażony na masełku z dodatkiem podstawowych przypraw (sól i pieprz), jako składnik wielu zapiekanek,  sosów, zup czy grillowany.

Nasz przepis

Próbowaliśmy kopru na wiele sposób ale najbardziej smakuje nam ten najprostszy ponieważ doskonale czuć smak i pięknie wygląda. Chcielibyśmy podzielić się nim z Wami.
Obierz koper z wierzchniej warstwy. Odetnij od góry zielone kłącza, i dokładnie wypłucz. Następnie, pokrój na 4 ćwiartki. Włóż do garnka i zalej go do ¾ wysokości wodą. Całość posól niewielką ilością soli.  Polej koper oliwą z oliwek – bezpośrednio na warzywo. Tak przygotowany duś na wolnym ogniu (gdy woda znacząco odparuje, a koper będzie jeszcze twardy podlej gorącą wodą).  Gdy będzie już miękki, a woda odparuje ściągnij z ognia i posyp Serem Grana Padano, inaczej zwanym Parmezanem. Poczekaj aż lekko się roztopi i podawaj na ciepło.

Nie podawałam dokładnie ilości składników, gdyż zależy to jak bardzo słone potrawy lubimy i jak dużymi smakoszami serów jesteśmy. Ser śmiało możesz zastąpić Mozzarellą.

Już kończymy 🙂

Prócz walorów smakowych koper posiada również wiele walorów zdrowotnych. Bogaty w witaminę C, pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Jest doskonałym przeciwutleniaczem, zwalcza wolne rodniki i korzystnie dział na układ krwionośny. Dzięki dużej zawartości potasu chroni nas przed zawałem i udarem.  Zawarte w nim olejki eterycznie działają wiatropędnie, zmniejszają wzdęcia i uczucie ciężkości żołądka. Jest niezwykle pomocniczy przy mokrym kaszlu natomiast przy suchym działa wykrztuśnie.
Młodym mamom poleca się to warzywo ze względu na właściwości zwiększające laktacje, jak również w postaci herbatki na kolki dziecięce.

Koper włoski jest niskokaloryczny, dlatego rekomendujemy go osobom, które starają się dbać o linię :).
Przygotowując ten materiał starałam się wybrać takie informacje, które w prosty sposób przybliżą Wam to warzywo jako potrawę , którą warto zacząć wprowadzać do swojego jadłospisu.

0 from 4 Reviews

4 Komentarzy

  • komzulka76

    Jak sie prowadzi bloga kulinarnego, to warto wiedziec ze Grana Padano to nie to samo co Parmezan! Odsylam do wujka Googla

    • Pan i Pani Domu

      Droga „komzulka76” jak już się komentuje z takim podejściem to należy dokładnie zbadać temat 🙂 Wujek Google nie zawsze ma rację ponieważ Grana Padano oraz Parmigiano reggiano są rodzajami parmezanu. Oczywiście różnią się one sposobem przyrządzania, smakiem i oczywiście ceną natomiast należą jak podkreślimy raz jeszcze do rodziny parmezanów. Jeżeli się mylimy to proszę przedstaw nam konkretny odnośnik gdzie nasza teza jest obalana i chętnie uzupełnimy naszą wiedzę.

  • kajtek

    bardzo fajnie napisany przepis.Przepraszam za upierdliwosc ale pluczemy a nie plukamy!

    • Pan i Pani Domu

      Cieszymy się, że przepis się podoba 🙂 Musisz wypróbować! Jeżeli chodzi o błąd w tekście to już go poprawiliśmy. Czasami nie jesteśmy w stanie wyłapać wszystkich błędów dlatego dziękujemy za zwrócenie uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *