Pasta z pieczonej papryki
Pasta z pieczonej papryki (czerwonej)
Sezon na paprykę zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza że powinniśmy jeść ją jak najczęściej. O walorach smakowych nie musze się zbytnio rozpisywać. Słodka, chrupiąca i soczysta. Znacząco ożywia kolor tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Jej piękny zapach sprawia, że bez problemu sięgamy po nią w pobliskim warzywniaku. Papryka czerwona jest jednym ze składników jaki dodajemy do lecza, ale śmiało można ją łączyć z ryżem, kaszą czy mięsem. Bez problemu można przyrządzić ją jako samodzielne danie, zamarynować w occie, dusić, smażyć, nadziewać i piec. Opiekana traci swoją kwasowość, nabiera dymnego smaku i aromatu, który wyśmienicie komponuje się z prażonymi pestkami słonecznika. Czerwona papryka w formie pasty może być idealnym dodatkiem do kanapki, sprawdzi się również jako dodatek do makaronu. Przechowywane w lodówce może wytrzymać do 2 tygodni.
Składniki:
- 3 duże słodkie czerwone papryki
- 80 g pestek słonecznika
- 2 szczypty pieprzu cayenne ( chili)
- sól morska drobna
- sok z połowy niewielkiej cytryny
- listki oberwane z 2-óch 5 centymetrowych gałązek rozmarynu
- pieprz do smaku
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzej do 200 º C.
Papryki przekrój na pół, usuń z nich gniazda nasienne i dokładnie wypłucz. Paprykę połóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piecz 40 minut, aż miejscowo będzie czarna od przypieczenia. Po tym czasie wyjmij z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia.
W międzyczasie na patelni upraż pestki słonecznika ze szczyptą soli morskiej i 2 szczyptami chili. Zrób to dosłownie przez krótką chwilę, tak aby słonecznik lekko się zazłocił w niektórych miejscach.
Z zimnej papryki usuń skórkę, posiekaj ją i wrzuć do blendera. Dodaj pestki słonecznika, sok z cytryny, listki z gałązek rozmarynu. Wszystko zmiksuj na gładką, jednolitą masę. Skosztuj i w razie potrzeby dopraw solą. Zwolennicy ostrych potraw mogą doprawić dodatkowo pieprzem i pieprzem cayenne.
Kiedy pasta z pieczonej papryki będzie gotowa i doprawiona podawaj z pieczywem lub jako dodatek do niektórych dań.
Skosztuj innych past na naszym blogu kulinarnym:
Inspiracja/ Źródło przepisu: David Frienkiel, Luise Vindahl ” Zielono i zdrowo”
Bardzo lubię pasty a tak, sądząc po przepisie jest równie wspaniała. 🙂